Happiness Manager – o co vlastně jde?

Happiness Manager – o co vlastně jde?

 

Zdroj: Katka, 18/2017

 

Má tato pozice šanci se v Česku prosadit? Přece jen jsme svou povahou dost specifičtí (v porovnání třeba s pozitivním americkým způsobem komunikace a vystupováním). Jak na tuto pozici reagují zástupci starší generace? 
Ano, rozhodně. Většina lidí dnes nechodí do práce čistě jen kvůli penězům, vždy je pro ně příjemnější, když na pracovišti vládne příjemná atmosféra. Zástupce starší generace by možná ani nenapadlo, že by happiness manager mohl existovat, ale myslím, že nikomu není nepříjemné, když se někdo stará o jeho „pracovní štěstí“. Typická česká povaha mi u lidí naopak vyhovuje, protože je vždy vidět, že se s nimi něco děje a že je třeba vyřešit nějaký problém. Zároveň lze rozpoznat, když mají opravdu radost. Myslím, že mít neustále dobrou náladu bez předstírání prostě nejde.

V čem spočívá práce happiness managera? Pro mnoho lidí je to neznámé slovo, jak byste jim svou práci představila? 
Ideálním cílem je stav, kdy se lidé těší do práce a baví je to tam. Happiness manager se snaží toho dosáhnout – podpořit dobré vztahy, komunikovat s kolegy o jejich potřebách a představách… K tomu je potřeba mít co největší přehled o tom, co se ve firmě děje. Je vlastně „děvče pro všechno“. Tedy pro vše, co se týká toho, aby se lidé v práci cítili dobře.

Jak vypadá váš běžný pracovní den? Co konkrétně pro svoje kolegy děláte? 
Lidem mohou přidat na náladě a motivaci i maličkosti. Naše společnost je poměrně „mladá“, takže ještě nedávno bylo součástí mojí práce zařizování kanceláře, výroba vizitek či razítek a zásobování kancelářskými potřebami. Nyní se už přesouvám k zajímavějším věcem, jako je organizace teambuildingových akcí, oslavy narozenin apod. Standardně kolegům nepomáhám plnit jejich pracovní úkoly, ale snažím se o to, aby se jim pracovalo příjemněji. Především mi jde o to, aby věděli, že když budou mít problém, mohou se na mě obrátit.

Čím se tato pozice liší od pozice „běžného“ HR specialisty? 
V malých firmách nábor probíhá tak nějak více organicky. Happiness manager je trochu mimo hierarchii, je to jakýsi volný radikál, který zajišťuje podporu celého ekosystému firmy. Na rozdíl od HR specialisty nemusí happiness manager znát například zákoník práce. O to více ovšem musí umět komunikovat a naslouchat.

A kde čerpáte radost a štěstí vy osobně? Kdo se stará o vaše štěstí? 
V práci mám radost, když mají radost ostatní. V osobním životě se o mé štěstí stará můj přítel, což je doufám vzájemné. Dobíjí mě i kontakt s přáteli a také když je doma uklizeno.

Jakou kvalifikaci k této práci potřebujete a jak se dál sebevzděláváte? 
Stále studuji, inspiraci čerpám z předmětů zaměřených na manažerskou psychologii a leadership. Ačkoliv nemám podřízené, má role je poměrně specifická a v komunikaci mi tyto poznatky pomáhají. I přesto si myslím, že pro roli happiness managera není potřeba formální kvalifikace. Nejdůležitější je emoční inteligence a schopnost volit komunikační styl každému na míru, vnímat věci, které se na pracovišti dějí, a umět na ně reagovat.

Dokážou být Češi v práci šťastní? 
Upřímně doufám, že ano.

 


Anna Lozinská